سنگ نمای رومی پروژه دنا محمودیه

نما رومی (کلاسیک)

نمای رومی یا همان نمای کلاسیک مربوط به یه یک نوع سبک معماری هست. این سبک معماری در کشورهای اروپایی به وفوور دیده می شود.در کشور ما نیز طی سالیان گذشته طرفداران بسیاری داشته است.هرچند ایراداتی در زمینه شهرسازی نسبت به این نوع نما مطرح می باشد اما واقعا این نوعی بی انصافی هست که مثلا آشفتگی سازه های شهری مثل تهران را همگی به این نوع نما محدود کنیم.حقیقت ماجرا جای دیگری است. زمانی که بسیاری از اصول شهرسازی در نهاد های زیربط مثل شهرداریها نادیده گرفته می شود اینکه طرح نمای ساختمان به چه صورت باشد در اولویتهای پایین تر قرار میگیرد. این نوع نگرش نسبت به نمای رومی یا کلاسیک نوعی فرار رو به جلو جهت پوشش ضعفهای مدیریتی و اصول شهر سازی قلمداد می شود. در هر صورت با وجود سالها تبلیغات منفی در این زمینه این نوع نماها همچنان جلوه وجایگاه ویژه و طرفداران پر و پا قرصی دارد.سنگ نمای رومی انواع و اقسام مختلفی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

نمای رومی پروژه آقای عامری فرشته

سنگ تراورتن در نما رومی

یکی از بهترین سنگ های مناسب نمای رومی سنگ های تراورتن میباشد. دلیل محبوبیت این سنگ ها در نمای ساختمان و نماهای رومی طیف رنگی کرم سفید گرم و دلنشین میباشد. سنگ های تراورتن علاوه بر طیف رنگی زیبا و دلنشین ای که دارند از دوام و مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی نیز برخوردار هستند. خاصیت ابزار پذیری این نوع سنگ ها را به عنوان گزینه اول جهت استفاده در نمای رومی مطرح می نماید.  سایت های تراورتن عمدتاً در نماهای رومی به صورت بی موج استفاده می شود. ساخت قطعات ابزاری در نمای رومی از شمش خام سنگ تراورتن انجام می شود.در ادامه به چند مورد از بهترین سنگهای تراورتن جهت استفاده در نمای رومی اشاره می کنیم:

مطابق تجربه های بدست آمده نظریات طراحان و معماران مطرح حال حاضر ایران با اختلاف بسیار زیاد بهترین سنگ نمای رومی سنگ تراورتن آتشکوه میباشد. این سنگ به دلیل داشتن بافت فشرده و تخلخل بسیار پایین از ساب پذیری بالایی برخوردار می باشد. به دلیل زمینه رنگی روشن آن نمای چشمگیری به ساختمان می بخشد.

سنگ نمای رومی پروژه مسکونی سپند نیاوران

قیمت سنگ نما رومی

قیمت سنگ نمای رومی به عوامل و مولفه های بسیار زیادی وابسته می باشد . به چند مورد از این عوامل در زیر اشاره شده اس است:

  • جنس و معدن سنگ نما
  • رنگ سنگ نمای رومی
  • نحوه فینیشینگ این سنگ ها ( صیقلی هوند و یا چرمی ) 
  •  ضخامت برش سنگهای نما
  • حجم ابزارهای استفاده شده در نما
  • پرکار یا کم کار بودن حجم سالهای استفاده شده
  • … 

تمامی موارد گفته شده در بالا و عوامل بسیار دیگر تعیین کننده قیمت تمام شده سنگ نمای رومی باشد. در اینجا نکته حائز اهمیت باز بودن دست طراح جهت استفاده کردن از انواع و اقسام مختلف ابزارهای سنگی می باشد. طبیعتاً هرچقدر حجم استفاده از ابزار سنگ بالاتر باشد قیمت تمام شده نمای رومی نیز بالاتر خواهد بود. 

ابزار سنگ نما رومی

همانطور که گفته شد ابزار سنگ نمای رومی بسته به نوع انتخاب سنگ نما ما از جنس های مختلف و از شمش های مختلف تولید می گردد . طبیعی است هرچقدر که  شمش سنگ قابلیت ابزار پذیری بیشتری داشته باشد  در زیبایی کار تاثیر مثبت و مستقیم دارد. شمش های  مورد نیاز در نقشه فاز دو نما  رمان توسط طراح و و تیم طراحی و اجرا  مشخص شده و جهت برش به کارخانه سنگبری اعلام می گردد. شمش های مورد نظر دارای طول ها و عرض ها و و ضخامت های مختلفی می باشد. نکته اساسی در تولید این شمش ها  دقت به زمینه رنگی مطابق با پلاک دو سانتی استفاده شده در نما میباشد. البته به دلیل طبیعی بودن متریال سنگ احتمال به وجود آمدن اندک بازی رنگی متصور می باشد. این مورد اجتناب ناپذیر و و ناخواسته اتفاق می افتد. هر چقدر کارخانه سنگبری وی در این زمینه تجربه و تخصص بیشتری داشته باشد قاعدتا این بازی رنگی کمتر و کمتر خواهد بود.  تیم تولید شمش سنگبری نمونه با بهره گیری از سالها تجربه به و تکمیل پروژه های بزرگ و کوچک بسیار زیاد یکی از مجموعه های برتر تولید  شمش در شهرک صنعتی شمس آباد  است.ماشین های تولید شده بر اساس لیست تهیه شده  توسط طراح  به واحد ابزار زنی انتقال داده میشود. شود در این واحد ابزار زنی با توجه به نقشه های اتوکد الگوی ابزارها به صورت یک به یک استخراج و با دستگاه های مختلف الف به روی سنگ تراش ایجاد کرده و ساخته می شود. پس از ساخت این پروفیل ها بسته به نوع فینیشینگ استفاده شده در نما ما به طور مثال ساب و صیقل از ماستیک جهت پر کردن سوراخ های سنگ و در نهایت از سمباده جهت صیقل دهی  پروفیل ها استفاده می گردد.در بعضی موارد با توجه به سنگین بودن حجم  شمش ها  طراح ترجیح می دهد از تکه های بیشتری در ساخت استفاده کند .  این امر به لحاظ مصرف سنگ بسیار به صرفه است.

ابزار نمای رومی

نحوه محاسبه متراژ سنگ نما رومی

محاسبه متراژ سنگ نمای رومی کار بسیار تخصصی هست که عموما توسط آرشیتکت و یا تیم طراحی به صورت تقریبی محاسبه می گردد. متراژ سنگ نمای رومی به عوامل مختلفی وابسه می باشد. به طور مثال نمای رومی آپارتمان با نمای رومی یک طبقه یا ویلایی بسیار متفاوت است. این تفاوتها در سطح نما و استقاده از حجمهای سنگی بوجود می آید. قاعدتا هرچی سطح کار برای اجرای نما بیشتر باشد نیاز به استفاده از سنگ بیشتر دارد. در نهایت تیم طراحی با توجه به نقشه فاز 2 امکان ارائه متراژ به صورت تقریبی را مهیا می نماید .نحوه محاسبه احجام سنگی استفاده شده در نمای رومی معمولا با تبدیل این احجام به سنگ با ضخامت ۲ سانت قابل محاسبه است. به طور مثال حجم سنگی دارای ضخامت ۴ سانتی متر در زمان تبدیل به سنگ دو سانتی متری دارای دو برابر حجم این سنگ و قاعدتاً دو برابر قیمت آن آن می باشد.طبیعیست هرچقدر قطر سنگی استفاده شده به عنوان شمش  بیشتر باشد متراژ سنگ نیز بالاتر خواهد بود.

سنگ نما رومی سفید

سنگهای سفید جهت استفاده در نمای رومی به دو دسته تراورتن های سفید و چینی کریستال های سفید تقسیم می شود. از جمله سنگ های سفید تراورتن می توان به سنگ تراوتن آتشکوه سنگ تراورتن دره بخاری سنگ تراورتن عباس آباد تراورتن ابیانه اشاره کرد. در مورد سنگ های چینی و کریستال نیز چینی سفید ازنا و الیگودرز همچنین کریستال بیانکو اشاره کرد. قیمت سنگ سفید نمای رومی با توجه به به کیفیت بالای سنگ ها و و کمیاب بودن این نوع سنگ ها معمولاً بالا می باشد. به طور مثال قیمت سنگ تراورتن آتشکوه به طور میانگین برای هر متر مربع چیزی در حدود دو میلیون تومان برآورد می شود. در مورد سنگ های تراورتن دره بخاری و عباس آباد و همچنین بیان نیز با اندکی تغییرات به همین روال قیمت گذاری می شود. اما در مورد سنگ های سفید چینی چینی و کریستال قیمت ها به نوعی مناسب تر و پایین تر می باشد. به طوری که هر متر مربع عرض ۴۰  طولی سنگ بیانکو الیگودرز در بهترین سرتها ها چیزی حدود متری ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان میباشد. به همین دلیل این روزها استفاده از سنگهای چینی و کریستال در نمای رومی رونق بیشتری به خود گرفت است.  

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به طور اختصار اطلاعاتی راجع به انواع سنگ مناسب نمای رومی قیمت و نحوه محاسبه متراژ سنگ را  ارائه نماییم.  شما مخاطب گرامی میتوانید با مراجعه به به صفحات مربوط به سنگ های مناسب نمای رومی اقدام به ثبت سفارش و خرید نمایید. امکان بازدید حضوری از محل کارخانه در شهرک صنعتی شمس آباد نیز مهیا می باشد. با کلیک بر روی آیکون تماس در گوشه سمت چپ به همین صفحه می توانید از طریق تماس تلفنی واتساپ و تلگرام با کارشناسان ما ما در تماس باشید.امیدواریم که که این مقاله توانسته باشد گوشه‌ای از سوالات و خواسته های شما را پاسخگو باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *