سنگ اسلب چیست؟

واژه اسلب (Slab) یک واژه انگلیسی به معنی و مفهوم قطعه و یا ورقه می باشد. سنگ اسلب به ابعاد خواصی از سنگ گفته می شود. بر اساس استانداردهای موجود که البته به صورت عامیانه رواج پیدا کرده پلاکهای سنگ دارای عرض بیش از یک متر را سنگ اسلب می نامند.سنگ های اسلب در کارخانه های سنگبری به وسیله دستگاه های خاصی که جهت برش و فرآوری این نوع سنگ ها  طراحی شده اند تولید می شود.این دستگاه ها شامل دستگاه اره یا مولتی وایر جهت برش دستگاه کوره طبقاتی و یا کوره تابشی و گاری جهت  مقاوم سازی اسلب و ساب اسلب جهت فینیشینگ می باشد.شما میتوانید جهت اطلاعات بیشتر صفحه مراحل تولید سنگ اسلب مراجعه نمایید.

اسلب سنگ مشکی دهبید
سنگ اسلب مشکی دهبید

قیمت سنگ اسلب

قیمت سنگ اسلب وابسته به المان های بسیار زیادی می باشد .به طور کلی تولید سنگ اسلب نسبت به سنگهای تایل با سایز های کوچکتر نیازمند دستگاههای به روز تر و خواص تر و همچنین صرف هزینه و نیروی بیشتری می باشد . به همین علت قیمت تمام شده سنگ اسلب بالاتر از سنگهای تایل می باشد. در زیر برخی از از آیتم های تاثیر گذار در قیمت را ذکر می کنیم:

 • ضخامت برش سنگ اسلب هر چقدر کالیبره شده تر و نزدیک به ۲ سانتی متر کامل باشد.
 • متریال های مصرفی در تولید اسلب نظیر اپوکسی جهت مقاوم سازی اسلب.
 • یکنواخت بودن زمینه رنگی اسلب.
 • ابعاد اسلب هرچه بزرگتر باشد قیمت نیز بالاتر است .
 • در مورد اسلب سفید طرح و رنگ سنگ اسلب هرچقدر یکنواخت‌تر سفید تر باشد.
 • جنس سنگ اسلب در این مورد اسلب اونیکس بالاترین قیمت را دارد پس از آن اسلب گرانیت و اسلب سنگ سفید می باشد . 
اسلب سنگ ازنا سوپر
بهترین سرت سنگ ازنا در ابعاد اسلب

انواع سنگ اسلب

سنگهای اسلب انواع و اقسام متفاوتی دارد. این سنگها از نظر نوع جنس و معدن دارای دسته بندی های مختلف و متفاوتی می باشند. 

 • اسلب سنگ گرانیت
 • اسلب سنگ مرمریت
 • اسلب سنگ مرمر یا انیکس
 • اسلب سنگ تراورتن
 • اسلب سنگ لایمستون
 • … 

سنگ اسلب به لحاظ رنگ و طرح زمینه نیز دارای دسته بندی های مختلفی می باشد.

کاربرد سنگ اسلب در کف و دیوار

کاربرد سنگ اسلب

سنگ اسلب دارای کاربرد های متفاوت و مختلفی می باشد که در زیر به قسمتی از آن اشاره می نمایم :

 • سنگ اسلب به عنوان سنگ کف
 • سنگ اسلب به عنوان سنگ دیوار و بدنه
 • سنگ اسلب به صورت بوک مچ و مچ
 • سنگ اسلب پشت تلویزیون یا تی وی وال  (TV Wall) 
 • سنگ اسلب بین کابینت
 • سنگ کانترتاپ یا سنگ روی کابینت
 • سنگ اسلب جزیره
 • … 
سنگ ازنا
سنگ اسلب بوک مچ در کف

اسلب سرامیک

در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی تولید در بخش سرامیک موفق به تولید سرامیک های با ابعاد اسلب شده اند. کارخانه های تولید اسلب سرامیک با کپی برداری از طرح سنگ های طبیعی تلاش کرده اند تا این اسلبها را  جایگزین سنگ اسلب طبیعی نمایند. از جمله این تلاش ها می توان به نتایجی مانند اسلب های پرسلان , اسلب سنگ مصنوعی , و ماربل شیت ها اشاره نمود. در نهایت هر چند که اسلب های سرامیک  از لحاظ طرح مشابهت زیادی با سنگ اسلب دارند اما در نهایت آنچه از طبیعت  استخراج و به کار برده می شود حس زنده بودن و طبیعی بودن بیشتری دارد. و این اسلبهای سرامیک  هرچند که در مصارف مختلف در ساختمان استفاده می شود اما هرگز نتوانسته اند جایگزین قطعی سنگ اسلب طبیعی باشند.

حمل و نقل جابجایی و نصب اسلب

جابجایی و حمل و نقل سنگ اسلب  نسبت به تایل بسیار متفاوت  می باشد. جهت حمل اسلب از کارخانه معمولاً از دو روش استفاده می شود رود. روش اول قرار دادن اسلب ها روی وسیله  فلزی که در اصطلاح به آن خرک گفته می شود. به این صورت که اصطلاحا به صورت تک تک یا گروهی روی این وسیله قرار گرفته و توسط تسمه های سفت کننده در جای خود محکم می شود. به این ترتیب خودروی حامل  اسلب  می تواند مسیر خود را تا مقصد به راحتی ادامه دهد. روش دوم استفاده از پالت های فلزی یا چوبی می باشد. اسلب های سنگ قبل از بارگیری در خودرو داخل پالت در جای خود محکم شده و پیچ های پالت بسته می گردد. بعد از این مرحله اسلبها همراه با پالت درون خودرو قرار گرفته و آماده حمل به سوی مقصد می باشد. در هر کدام از این حالت ها تخلیه سنگ متفاوت می باشد. در حالت خرک تخلیه به صورت دستی توسط کارگر و یا با گیره حمل اسلب  به وسیله جرثقیل یا بالابر تخلیه می شود. اما در روش دوم تخلیه سنگ حتماً به وسیله جرثقیل یا تاور انجام می شود. به دلیل اینکه جابجایی اسلب  در ساختمان کار بسیار تخصصی و حرفه ای  می باشد بهتر است در این زمینه از متخصصان این کار بهره گیری شود. چرا که بهره گیری از کارگران ساده احتمال بروز خطر جانی و ضرر زیان مالی را در پی دارد. 

پس از حمل اسلب ها به محل مورد نظر اکنون زمان نصب اسلب ها فرا رسیده است.نصب اسلب نیز با نصب سنگ های سایز کوچک بسیار تفاوت دارد.استفاده از ابزارهای مختلف و مختص این کار مانند گیره های وکیوم دارضروری می باشد. هنگام نصب اسلب  در کف زیرسازی  کف از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بعد از مرحله زیر سازی بهتر است از ملات نرم سیمان سفید جهت نصب استفاده شود. البته این روزها استفاده از چسب های اپوکسی یکی از بهترین و کم ریسک ترین انواع نصب اسلب در کف می باشد. اما متاسفانه به دلیل قیمت بالای این گونه چسب ها در خیلی از پروژه ها همچنان از ملات سیمان سفید استفاده میشود.

پالت حمل و جابجایی اسلب

خرید سنگ اسلب

با توجه به اینکه سنگهای اسلب موجود در بازار از تنوع طرح و رنگ و همچنین جنس بافت بسیار بالایی برخوردار هستند بایستی نکاتی را قبل از خرید حتما مد نظر قرار دهید .

 1. اولین و اساسی ترین مورد در خرید اسلب این هست که دقیقا بدانید چه استفاده ای از سنگ مد نظرتون هست.
 2. بعد از شناسایی مورد استفاده نوبت به تشخیص سنگهای مناسب برای استفاده مورد نظر میرسد.به عنوان مثال جهت خرید سنگ اسلب نما موارد محدودی هستند که دوام و ماندگاری در شرایط مختلف جوی را دارار می باشند.
 3. طرح و رنگ سنگ اسلب که این مورد کاملا صلیقه ای و بر اساس الگوی کلی طراحی شما انجام می شود.
 4. ابعاد سنگ اسلب مورد دیگری هست که باید به آن توجه شود.به این صورت که شما باید مطابق با نیاز خودتون به لحاظ سایز اسلبهایی را انتخاب کنید که کمترین پرت را به شما تحمیل می کند.
 5. قیمت سنگ اسلب بر اساس بودجه ای که معین نمودید . با توجه به طیف گسترده قیمتهای موجود در بازار جهت سهولت کار قیمت مد نظر خودتون را به کارخانه یا فروشنده اعلام نمایید . به این ترتیب محدوده انتخاب محدود تر و نزدیک تر به هدف نهایی شما خواهد بود.

در نهایت ذکر این نکته که کارشناسان حرفه ای ما با توجه به شناخت کامل از موارد استفاده هر اسلب و همچنین ابعاد و اندازه و پس از بدست آوردن سلیقه شما بهترین مشاوره را در انتخاب سنگ اسلب مورد پسند شما در اختیار شما میگذارند.

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم این اطلاعاتی هرچند مختصر راجع به سنگ اسلب را به شما مخاطبان عزیز ارائه نماییم. جهت خرید اینترنتی سنگ اسلب میتوانید روی گجت تماس که به صورت شناور در سمت چپ در تصویر ملاحظه می فرمایید کلیک نموده و از راه های مختلف اقدام به برقراری تماس نمایید . راههای دیگر تماس با ما از طریق تماس تلفنی و یا واتس اپ می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *